DZIAŁANIE według medycyny zachodniej: Zielona pietruszka, dzięki chlorofilowi, oczyszcza i tonizuje organizm. Działa dezynfekująco i moczopędnie (pomaga w leczeniu kamicy moczowej). Przynosi ulgę przy problemach trawiennych. Jest to naturalna multiwitamina, spożywana regularnie pomaga w walce z anemią. Orzechy włoskie, podobnie jak migdały, obniżają poziom cholesterolu. Działają przeciwzapalnie. Zmniejszają tendencję do zakrzepów krwi. Dzięki kwasowi elagowemu podnoszą odporność. Mają także silne działanie grzybobójcze i odtruwające. Występujący w nich fosfor doskonale wpływa na poprawę procesów myślowych.
DZIAŁANIE według TCM: Zielona pietruszka wspomaga wątrobę, stymuluje trawienie. Orzechy włoskie działają na nerki, płuca i jelito grube. Wzmacniają Yang, łagodzą kaszel i działają przeciwastmatycznie, odżywiają esencję, wzmacniają włosy.
TYP POSIŁKU: Przekąska/Dodatek
CZAS PRZYGOTOWANIA: 10 min
Składniki
- 1-2 garści orzechów włoskich (lub migdałów blanszowanych jeśli nie masz orzechów) (ilość w zależności od ilości zielonej pietruszki)
- 1-2 pęczki zielonej pietruszki
- 1-2 łyżek oliwy z oliwek
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 szczypta soli dobrej jakości (polecam kłodawską)
- 1 szczypta pieprzu
Sposób przygotowania
- Podpraż na suchej patelni orzechy włoskie - najlepiej świeżo łuskane (lub blanszowane migdały). Następnie zmiel je w młynku lub blenderze do nasion. Odstaw.
- Umyj zieloną pietruszkę i oberwij same listki z łodyżek*.
- Zblenduj w blederze kielichowym oderwane listki zielonej pietruszki z dodatkiem oliwy i soku z cytryny.
- Dopraw do smaku, dodając sól i pieprz. Dodaj również zmielone orzechy. Dokładnie wymieszaj. Przechowuj w lodówce w szklanym pojemniku do 5 dni.
WSKAZÓWKI SZEFA KUCHNI:
* Pozbywając się łodyżek unikniesz “trawiastego” smak. Łodyżek nie musisz wyrzucać, możesz je dodać, gotując zupę warzywną.