DZIAŁANIE według medycyny zachodniej: Zielony groszek posiada dużo błonnika, który reguluje pracę jelit. Chlorofil w nim zawarty alkalizuje organizm i oczyszcza krew oraz płyny ustrojowe ze szkodliwych substancji. Jest pożywką dla dobrych bakterii jelitowych. Orzechy nerkowca, dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Składniki mineralne w nich występujące wzmacniają odporność oraz uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Mięta ma właściwości przeciwbakteryjne, usprawnia pracę jelit, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, pobudza wytwarzanie żółci. Pomaga przy dolegliwościach żołądkowych.
DZIAŁANIE według TCM: Pasta wzmacnia żołądek, jelita i śledzionę. Pomaga w rozrzedzeniu i usuwaniu śluzu.
CZAS PRZYGOTOWANIA: 10-15 min
TYP POSIŁKU: Przekąska/Dodatek
Składniki
- 450 g zielonego groszku
- 100 g orzechów nerkowca (lub nasion słonecznika)
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 4 łyżki soku z cytryny
- 10-15 listków świeżej mięty (lub kilka gałązek zielonej pietruszki)
- 1 szczypta kminku
- 1 plaster świeżego imbiru
- 2 szczypty soli dobrej jakości (polecam kłodawską)
- 2 szczypty pieprzu
Sposób przygotowania
1. Ugotuj zielony groszek w lekko osolonej wodzie. Dla poprawy trawienia, dodaj szczyptę kminku i plaster imbiru. Gotuj przez kilka minut, tak, żeby groszek się ugotował i jednocześnie był lekko chrupiący, lecz nie rozgotowany. Odcedź groszek pozostawiając pół szklanki wody na później. Wyjmij i wyrzuć plaster imbiru.
2. Podpraż na suchej patelni orzechy nerkowca. Następnie zmiel je w młynku lub blenderze do nasion.
3. Przesyp do garnka ugotowany zielony groszek, zmielone orzechy nerkowca, dodaj sok z cytryny, oliwę z oliwek oraz sól i pieprz. Wymieszaj łyżką, po czym zblenduj blenderem na pastę. Jeśli pasta jest za sucha, możesz dodać odrobinę odlanej wody spod ugotowanego groszku lub oliwę z oliwek.
4. Na koniec, poszatkuj listki świeżej mięty i dodaj do pasty. Dokładnie wymieszaj.
5. Przechowuj w lodówce w szklanym pojemniku do 3 dni.
WSKAZÓWKI SZEFA KUCHNI:
- Pasta z zielonego groszku to zdrowy dodatek do kanapek, najlepiej z razowego, żytniego chleba na zakwasie. Świetnie też zastępuje tradycyjne ziemniaki do obiadu. Wspaniale komponuje się z daniami rybnymi.
- Zamiast dodawać soli, możesz do dosolenia użyć gomasio. Przepis na gomasio znajdziesz w zakładce przepisy.