DZIAŁANIE według medycyny zachodniej: Wołowina zawiera białka, które cechują się wysoką wartością biologiczną. Ich przyswajalność mieści się w granicach od 70% do 100%. Posiada również takie minerały jak fosfor, żelazo, cynk i selen. Mięso wołowe to również główne źródło zapotrzebowania człowieka na witaminę B12. Głóg używany jest w leczeniu szeroko pojętych chorób układu krążenia, skórnych, metabolicznych, układu moczowego oraz pokarmowego. Poprawia trawienie i przyswajanie cennych składników odżywczych z pożywienia. Dostarcza prowitaminę A, witaminę C, P i z grupy B. Flawonoidy i fenole głogu hamują stany zapalne i łagodzą objawy alergii. Kuzu ma bardzo korzystne właściwości usuwania toksyn i niekorzystnych mikroorganizmów z jelit. Wspiera usuwanie złogów. Stosowane jest przy problemach trawiennych.
DZIAŁANIE według TCM: Wołowina wzmacnia qi środkowego ogrzewacza. Odbudowuje qi i krew. Wzmacnia ścięgna i kości. Odżywia esencję pourodzeniową, poprawia cyrkulację płynów i wspiera usuwanie wilgoci. Głóg wzmacnia ogień trawienny żołądka. Kuzu wzmacnia qi śledziony i poprawia odporność.
TYP POSIŁKU: Obiad
CZAS PRZYGOTOWANIA: 90 min + min 1h moczenia głogu (opcjonalne) i marynowania mięsa
Składniki
- 200 g mięsa wołowego z hodowli ekologicznej (lub cielęciny)
- 1 szt cebuli
- 1 szt ząbka czosnku
- 200 ml wody
- 5 plasterków suszonego owocu głogu*
- 2 łyżki oliwy
- 2,5 łyżki masła klarowanego
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 szczypty soli dobrej jakości (polecam kłodawską)
- 1 szczypta majeranku
- 1 szczypta mielonego kminku
- 1 szczypta ostrej papryki
- 2 szczypty słodkiej papryki
- 1 plasterek świeżego imbiru
- 1 szt liścia laurowego
- 1 łyżka kuzu**
- 2 szt marchewki
- 1 szt kiszonego ogórka
Sposób przygotowania
- Zalej suszone plasterki głogu* szklanką wody. Jak zmiękną (po około 1h), wydłub uważnie wszystkie pestki. Wyrzuć je, a następnie pokrój głóg w kosteczkę.
- Pokrój mięso w kosteczkę, przerzuć do miski. Pomieszaj z oliwą, cytryną, solą, majerankiem, kminkiem, ostrą i słodką papryką. Przyprawy te poprawiają strawność dania. Odstaw pod przykryciem do lodówki na ok 1h tak, aby mięso mogło przejść smakiem i aromatem.
- Pokrój cebulę w drobną kosteczkę, a następnie podsmaż ją na głębokiej patelni na maśle klarowanym przez 3 min, cały czas mieszając. Dodaj mięso i dokładnie obsmaż, mieszając co jakiś czas. Następnie dolej 200 ml wody, dodaj pokrojony głóg, plaster imbiru, liść laurowy i czosnek pokrojony w drobną kosteczkę. Duś pod przykryciem ok 90 min, do momentu aż mięso będzie kruche i miękkie. W razie potrzeby dodaj sól lub inne przypraw do smaku.
- Obierz marchewki, pokrój na cienkie plasterki i podduś na średnim ogniu przez kilka minut na patelni z niewielką ilością wody i łyżeczką masła klarowanego. Mieszaj od czasu do czasu. Marchewki powinny być miękkie, lecz nadal lekko chrupiące.
- Na sam koniec gotowania gulaszu, skręć pod nim ogień na minimum. Wymieszaj kuzu** w 50 ml chłodnej wody, a następnie dodaj do gulaszu, mieszając do momentu, aż gulasz zgęstnieje. Jeśli nie masz dostępu do kuzu, gulasz możesz również zagęścić mąką kukurydzianą lub ryżową. Przed podaniem, wyciągnij z gulaszu liść laurowy i plaster imbiru.
- Z gulaszem świetnie komponuje się ogórek kiszony.
WSKAZÓWKI SZEFA KUCHNI:
*Owoc głogu, w polskiej tradycji gotowania, od zawsze stosowany był, aby poprawić przyswajalność mięsa. Jest dostępny w naszym sklepie on-line w zakładce zioła kulinarne.
**Kuzu to skrobia z korzenia kuzu. Można je kupić w sklepach ekologicznych. Jeśli nie masz dostępu do kuzu, użyj w zamian do zagęszczenia mąkę kukurydzianą lub ryżową.
***Gulasz dobrze się też komponuje z puree pietruszkowym i/lub makaronem kukurydzianym.